Klasa I d w EtnoJura

Pracownie etnodizajnu i manufaktury to miejsca idealne na edukację, warsztaty i zabawę dawną kulturą. Przekonali się o tym uczniowie klasy I d naszej szkoły, którzy korzystając z zaproszenia na wycieczkę do Żarek Leśniowa wybrali się w dniu 26 maja 2015 r. na ciekawe zajęcia interaktywne z nauczycielkami, paniami: Marią Ogrodniczak i Aleksandrą Słaby oraz pięcioma przedstawicielkami rodziców.

Najpierw miła podróż autokarem z wesołymi rozmowami i podziwianiem wiosennego krajobrazu pól i lasów, a potem atrakcje w Żarkach. Z werwą pierwszoklasiści podjęli krótkie przeszkolenie i pokaz nt. drukowania na tkaninie, by następnie przystąpić do zdobienia tkaniny metodą stempelkową.  Dzieci ubrane w foliowe fartuszki, zaprojektowały wzory, które zrealizowały na bawełnianej torbie. Prace stemplowały różnymi wzorkami, także ludowymi. Na koniec każdy dumnie zabrał, na pamiątkę, samodzielnie wykonaną torbę.  W międzyczasie uczestnicy warsztatów wysłuchali pogadanki nt. plecionkowania. Panie prowadzące zachęcały do wzięcia w swoje ręce wikliny, aby wykonać własnoręcznie słoneczka i wianuszki, wspomagając się kolorowymi włóczkami. Z EtnoJura wycieczkowicze udali się do Leśniowa, aby zwiedzić tamtejsze Sanktuarium Rodzin. Przewodnik zaznajomił ich z historią klasztoru i regionu. Był czas na zdjęcia, zaczerpnięcie wody z cudownego źródełka i zakup pamiątek. Potem przejście do Przystani Leśniów, aby w miłym lokalu zdegustować pyszną pizzę. Po poczęstunku dobrze wszystkim zrobiła rekreacja na świeżym powietrzu w parku linowym. Kolejnym punktem zrealizowanym podczas szkolnej wycieczki była wizyta w Manufakturze Słodyczy Hokus pokuss, gdzie po obejrzeniu pokazu ręcznej produkcji słodyczy, każdy zrobił swojego lizaka. Była tez możliwość zakupienia słodyczy okazjonalnych oraz słodkich gadżetów firmowych.  Z racji przypadającego Dnia Matki i bliskiego świętowania Dnia Dziecka takie sprawunki były bardzo aktualne, trafione w dziesiątkę. Powrót do domu minął naprawdę szybko, bo podczas podróży było, o czym rozmawiać!