Nasze miasto - Częstochowa

16 października 2018 r. klasa II b wybrała się na spacer po Częstochowie.

W malowniczym paśmie wzgórz wapiennych Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przy drodze wiodącej z Warszawy do Katowic, usytuowane jest miasto Częstochowa. W jego zachodniej części wznosi się górujący nad miastem kompleks zabudowań sakralnych, otoczony wałami zwany Jasną Górą. Jest to wyjątkowy ośrodek kultu Maryjnego, znany w całym kraju, obiekt niezliczonych pielgrzymek z Polski i zagranicy. Początkowo nazwę kojarzono z białymi, bezdrzewnymi szczytami wapiennymi. Po raz pierwszy określenie Jasna Góra  pojawiło się w dokumencie z 1388 roku. Nazwę tę nadali wzgórzu Paulini – zakonnicy z Węgier.

Najcenniejszym skarbem i tajemnicą Jasnej Góry jest Obraz Matki Bożej, zwanej Jasnogórską albo Częstochowską. To właśnie On w szczególny sposób przyciąga pielgrzymów ze wszystkich stron świata, którzy w modlitwie ofiarowują Matce Bożej swe tajemnice, prośby, zmartwienia i pragnienia.

Między innymi takie informacje uczniowie klasy II b usłyszeli w czasie jesiennego spaceru o swoim mieście. Zwiedzili również Skarbiec Jasnogórski. W drodze powrotnej, korzystając ze słonecznej, pięknej pogody, dzieci bawiły się w parku. Pani Małgorzata Szlenk pomagała pani Marii Ogrodniczak ,,dopilnować'' rozbieganą gromadkę.