Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach 18 i 19 czerwca 2018 r. uczniowie klas III b i III f udali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

Pierwszym punktem programu był Świętokrzyski Park Narodowy. Uczniowie pod kierunkiem przewodnika odbyli pieszą wycieczkę Drogą Królewską na trasie Nowa Słupia - Łysa Góra. Stamtąd udali się na Święty Krzyż, gdzie zwiedzili Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego i Muzeum Misyjnego. Po obiedzie dzieci udały się na zwiedzanie Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej u stóp Świętego Krzyża. Była to ciekawa podróż w epokę średniowieczną, żywy skansen, z pokazami zawodów dominującymi w średniowieczu. Uczniowie mogli spróbować wypieku podpłomyków, napić się pysznej ziołowej herbaty oraz obejrzeć, jak kiedyś robiono buty, paski, koszyki, mieszanki ziołowe, a także jak wyglądało wykuwanie narzędzi. W Osadzie odbyły się również warsztaty garncarskie, gdzie każdy mógł stworzyć wazonik według własnego pomysłu. Po wyczerpującym dniu uczniowie udali się na kolację i nocleg.

Drugi dzień zwiedzania dzieci rozpoczęły od Jaskini Raj, która jest jedną z najpiękniejszych polskich jaskiń. Następnie uczniowie udali się do Tokarni, gdzie znajduje się Muzeum Wsi Kieleckiej Parku Etnograficznego, które wspaniale obrazuje tradycje kultury ludowej. Po obiedzie klasy pojechały do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim, gdzie zapoznały się z wystawą pt. „Człowiek - niezwykła maszyna”. Każdy zwiedzający mógł sobie uświadomić, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Zabawek i Zabawy. Wycieczka była wspaniała. Każdy uczeń zakupił wiele pamiątek i zrobił mnóstwo zdjęć, do których będzie mógł sięgnąć, aby powspominać wspaniałe zabytki, miejsca i chwile, które spędził z kolegami w Górach Świętokrzyskich.