Żywa lekcja historii w stulecie niepodległości

17 października 2018 r. uczniowie klasy IV d wzięli udział w niecodziennej lekcji historii. Zajęcia tym razem odbywały się na terenie pobliskiego Cmentarza Kule.

Podzieleni na cztery zespoły, uczniowie otrzymali plany nekropolii, na których zaznaczone były kwatery z grobami wybitnych częstochowian. Zadaniem każdego zespołu było odnalezienie grobu, zrobienie fotografii oraz zapamiętanie miejsca. Następnie uczniowie wraz z opiekunami, tj. Panem Mariuszem Gnieździłowem oraz Panią Małgorzatą Jarugą odwiedzili wyszukane wcześniej groby, a także inne ważne miejsca na cmentarzu, gdzie zapalili znicze oraz wysłuchali informacji o danej postaci lub wydarzeniu. Pierwszym obiektem na trasie był grób harcerza Włodzimierza Henryka Zagórskiego, który zginął podczas rozbrajania Niemców w listopadzie 1918 r. Następnie uczniowie zapalili znicze pod symbolicznym grobem, poświęconym częstochowskim ofiarom zbrodni katyńskiej. Kolejnym obiektem był był grób doktora Władysława Biegańskiego, zasłużonego dla miasta lekarza, społecznika i bibliofila. Następnie czwartoklasiści zapalili znicze pod obeliskiem, upamiętniającym częstochowskie ofiary I wojny światowej. Potem udali się na grób Janusza Kochanowskiego, rzecznika praw obywatelskich, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Na koniec zapalili znicze na zbiorowej mogile ofiar hitlerowskiego terroru. Uczniowie uczestnicząc w zajęciach uświadomili sobie, że historia ich „małej ojczyzny" jest częścią historii Polski.