Szkoła Podstawowa nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego

Kalendarium

Środa, 2024-04-24

Imieniny: Bony, Horacji

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 6409713
  • Do końca roku: 251 dni
  • Do wakacji: 58 dni

Kartka z kalendarza

Izba pamięci

Szkolna IZBA REGIONALNA I PAMIĘCI NARODOWEJ została utworzona w Szkole Podstawowej nr 50 w roku szkolnym 2000 / 2001 z inicjatywy nauczyciela historii i społeczeństwa oraz przy współpracy dyrekcji szkoły i rodziców, którzy chętnie wspomagali rodzące się przedsięwzięcie eksponatami i dokumentami będącymi w ich posiadaniu. Jednym z celów powstania tego miejsca było uchronienie od zniszczenia lub zapomnienia przedmiotów codziennego użytku z przełomu XIX i XX wieku, dokumentów, starych książek czy map, które często w naszych domach są zbędne. Najważniejszym celem była jednak idea zapoznania uczniów z przedmiotami i pamiątkami po naszych przodkach oraz z dokumentami mówiącymi o życiu w dawnych czasach. Korzystając z izby nie tylko ukazujemy dawne przedmioty czy dokumenty, ale również wzbudzamy w młodym pokoleniu uczucie poszanowania przeszłości, patriotyzm oraz chęć dbania o tradycje rodzinne. Spotkanie z nieznanym przedmiotem użytku codziennego z XIX wieku czy początku XX wieku używanego w domu czy gospodarstwie rolnym pozwala rozbudzić wyobraźnie i porównać go z dniem dzisiejszym.

 

Izba pamięci znajduje się na drugim piętrze szkoły. Dzięki zamontowanej w drzwiach pleksi uczniowie oraz przychodzący do szkoły rodzice mogą swobodnie oglądać znajdujące się tam zbiory, które na pewno wzbudzają zainteresowanie. Izba podzielona jest na trzy strefy. W jednej znajdują się przedmioty użytku codziennego w gospodarstwach, w drugiej wyeksponowane są dokumenty, mapy i książki, a w trzeciej przedmioty z lat 50 - 60 XX wieku.

 

W naszej izbie znajduję się bardzo wiele ciekawych eksponatów i dokumentów. Posiadamy kolekcję żelazek z duszą i na węgiel, kolekcję młynków i moździerzy, lampy naftowe do domu i używane przy zaprzęgach konnych, fajerki z pieca paleniskowego i sagany. W naszych zbiorach znajdują się przedmioty używane przez gospodynie domowe np. do wypieku chleba: łopata do chleba, przetaki i szufla do mąki, dzieża do zagniatania ciasta chlebowego i koszyki (kosiatki) wiklinowe i z trzciny używane do wyrastania chleba. W zbiorach znajduje się część międlnicy, warsztatu tkackiego, zgrzebło do lnu, gręplownice do wełny i kołowrotek. Cennymi eksponatami są również cepy do omłotu zbóż, masielnica, tara, kostka mydła Biały Jeleń z początków jego produkcji oraz wyżymaczka do prania z początku XX wieku. W posiadaniu naszej izby jest 100-letnia książeczka do nabożeństwa i ikona wykonana pod koniec XIX wieku przedstawiająca matkę Boską z Dzieciątkiem. Posiadany elementy stroju ludowego – wełniane zapaski, kaftan, chusty oraz repliki stroju kobiecego i męskiego Ziemi Częstochowskiej.

 

W drugiej strefie zgromadzone są dokumenty z okresu międzywojennego i II wojny światowej takie jak kwity podatkowe, kwity ubezpieczeniowe rolnika, dowód konia, legitymację uczniowską Prywatnego Męskiego Gimnazjum W. Szudejko w Częstochowie z 1917 roku, kenkarta, banknoty, zezwolenie na przemiał zboża w okresie II wojny światowej. Posiadamy również prasę z okresu międzywojennego, między innymi zawierające artykuł o powrocie Józefa Piłsudzkiego do kraju z więzienia z 1918 roku. W naszych zbiorach znajduje się niemiecka  wojskowa mapa okolic Częstochowy  z 1872 roku oraz mapa Polski wydana w Wiedniu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.  Posiadamy stare książki (najstarsza z 1900 roku), śpiewniki, encyklopedie oraz klasery ze znaczkami z okres początku XX wieku. W naszych zbiorach znajdują się stare aparaty fotograficzne i zdjęcia oraz wiele innych ciekawych przedmiotów,  jak na przykład hełm niemieckiego żołnierza, stara waliza, kufer na kapelusze.

 

Izba pamięci stanowi doskonałe zaplecze dydaktyczne. Prowadzone są w niej zajęcia z historii i społeczeństwa. Ponadto na zajęciach dodatkowych uczniowie poznają przeznaczenie poszczególnych przedmiotów. Mogą ich dotknąć oraz przekonać się, jak działają. Zebrane w izbie dokumenty i mapy pozwalają na zapoznanie się z ciekawymi tekstami źródłowymi. W izbie odbywają się również zajęcia klas z nauczania zintegrowanego, które określamy jako lekcje muzealne. Podczas tych zajęć omawiany jest np. proces pieczenia chleba czy wytworzenia wełnianej zapaski. Również najmłodsi w naszej szkole, czyli przedszkolaki korzystają z izby podczas swoich zajęć. Izba pozwala na rozwijanie zainteresowania przeszłością i dbanie o nią.