Szkoła Podstawowa nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego

Kalendarium

Czwartek, 2024-03-28

Imieniny: Anieli, Kasrota

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 6319995
  • Do końca roku: 278 dni
  • Do wakacji: 85 dni

Kartka z kalendarza

Ceremoniał szkolny

Ceremoniał Szkoły Podstawowej nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego
w Częstochowie 

1. Ceremoniał szkolny Jest zbiorem ustanowionych i obowiązujących w szkole norm zachowania się w czasie uroczystości szkolnych, stanowi integralną część tradycji i harmonogramu pracy szkoły. Jednoczy on społeczność szkolną, umacnia więzi między uczniami, kształtuje tradycję lokalną i patriotyzm.

2.  Symbolami szkoły są:

a) patron szkoły – generał Władysław Sikorski,
b) sztandar,
c) hymn szkoły,
d) logo szkoły.

3. Patron szkoły – generał Władysław Sikorski jest dla uczniów i pracowników szkoły wzorem do naśladowania.

Akt nadania szkole imienia i sztandaru nastąpił 12 listopada 1988 roku na podstawie art. 35 ust. 1 Ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. z 1961 r. Nr 32, pozycja 160) oraz zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 30 sierpnia 1980 r. Nr DW5/I-34/80 w sprawie nadawania szkołom i placówkom oświatowo – wychowawczym imienia patrona, sztandaru i godła szkolnego za wysoki poziom pracy dydaktycznej i wychowawczej. Akt został podpisany przez Kuratora Oświaty i Wychowania w Częstochowie mgr inż. Kazimierza Turek.

4. Postać patrona upamiętniana jest poprzez: uroczysty apel okolicznościowy w rocznicę urodzin generała Władysława Sikorskiego - „Święto Patrona Szkoły”, stałą wystawę przy wejściu głównym do szkoły oraz stałe ekspozycje w salach lekcyjnych. 

5. Sztandar jest dla społeczności szkolnej symbolem Polski, symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Uroczystości z udziałem pocztu sztandarowego wymagają zachowania powagi.

6. Sztandar szkolny składa się z płata o wymiarach 123 na 93 centymetry i drzewca zakończonego głowicą z wizerunkiem logo szkoły. Na drzewcu umieszczone są plakietki z nazwiskami absolwentów, którzy otrzymywali najwyższe wyniki w nauce. Na lewej stronie płata w polu czerwonym wyhaftowano srebrną nicią wizerunek częstochowskiego Pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny oraz wizerunek kaganka oświaty. Wizerunek pomnika otoczony jest napisem w kolorze złotym: Szkoła Podstawowa nr 50 im. generała Władysława Sikorskiego dopełnionym u dołu wyrażeniem w linii prostej „w Częstochowie”. Prawa strona płata jest biało – czerwona (barwy narodowe). Na białym polu sztandaru, na tle czerwonym obszytym złotą nicią, umieszczono wizerunek orła białego z głową zwróconą w prawo ozdobioną złotą koroną. Orzeł został wyhaftowany nicią srebrną, a korona, dziób i pazury nicią złotą. Całość płata obszyta jest złotą frędzlą.

7. Sztandar wraz z insygniami przechowywany jest w specjalnej gablocie w gabinecie dyrektora szkoły.

8. Poczet sztandarowy bierze udział w uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych. Sztandar szkoły może brać udział w uroczystościach organizowanych przez administrację samorządową i państwową oraz w uroczystościach religijnych: mszy świętej, uroczystościach pogrzebowych (ozdobiony kirem) i innych.

9. Poczet sztandarowy jest wytypowany z uczniów wyróżniających się w nauce i o wzorowym zachowaniu.

10. Kandydatury do składu pocztu sztandarowego są przedstawione przez wychowawców klas oraz opiekunów Samorządu Uczniowskiego podczas plenarnego zebrania rady pedagogicznej w czerwcu każdego roku. Rada pedagogiczna je opiniuje. Obok zasadniczego składu powinien zostać wybrany skład rezerwowy, który mógłby zastąpić w razie konieczności członka pocztu sztandarowego.

11. Kadencja pocztu trwa jeden rok – od dnia przekazania sztandaru podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

12. Decyzją rady pedagogicznej uczniowie mogą być odwołani ze składu pocztu sztandarowego. W takim przypadku dokonuje się wyborów uzupełniających podczas najbliższego zebrania rady pedagogicznej.

13. W skład pocztu wchodzą: chorąży (uczeń) oraz asystujące (dwie uczennice).

14. Członkowie pocztu sztandarowego w czasie uroczystości ubrani są odświętnie. Dopuszczalne kolory ubiorów: biały, czarny, granatowy.

15. Insygniami pocztu sztandarowego są: biało – czerwone szarfy zwieńczone złotym frędzlem założone przez prawe ramię, zwrócone kolorem białym w stronę kołnierza, spięte na lewym biodrze oraz białe rękawiczki.

16. Postawy sztandaru i pocztu sztandarowego:

a) Zasadnicza – sztandar trzymany przy prawej nodze na wysokości czubka buta. Drzewce przytrzymywane prawą ręką powyżej pasa, łokieć prawej ręki lekko przyciśnięty do ciała. Lewa ręka jest w pozycji „zasadniczej”.

b) Spocznij – sztandar trzymany przy prawej nodze jak w postawie „zasadniczej”. Chorąży i asysta w postawie „spocznij”.

c) Na ramię – chorąży kładzie drzewce prawą ręką (pomagając sobie lewą) na prawe ramię i trzyma je pod kątem 45 stopni. Płat sztandaru musi być oddalony od barku przynajmniej na szerokość dłoni.

d) Prezentuj – z postawy „zasadniczej” chorąży podnosi prawą ręką sztandar do położenia przy prawym ramieniu (dłoń prawej ręki na wysokości barku), następnie lewą ręką chwyta drzewce sztandaru tuż pod prawą, po czym opuszcza prawą ręką drzewce sztandaru do położenia pionowego przy prawym ramieniu. Lewa dłoń chwyta drzewce poniżej prawego barku.

e) Salutowanie sztandarem w miejscu – wykonuje się z postawy „prezentuj”. Chorąży robi zwrot w prawo skos z równoczesnym wysunięciem lewej nogi w przód na odległość jednej stopy i pochyla sztandar w przód do 45 stopni. Po czasie „salutowania” przenosi sztandar do postawy „prezentuj”.

f) Salutowanie sztandarem w marszu – z położenia „na ramię” w taki sposób jak przy salutowaniu w miejscu.

g) Podczas dłuższych przemarszów dopuszcza się możliwość trzymania sztandaru na ramieniu.

17. Komendy dla pocztu sztandarowego:

a) „Na prawo patrz” – chorąży pochyla sztandar;
b) „Baczność” – chorąży bierze sztandar na ramię;
c) „Poczet sztandarowy wprowadzić” – poczet wchodzi;
d) „Poczet sztandarowy wyprowadzić” – poczet wychodzi.

18. Zasady zachowania pocztu sztandarowego podczas uroczystości religijnych:

a) W czasie uroczystości kościelnych sztandar wprowadzany jest i wyprowadzany bez podawania komend. W czasie wprowadzania i wyprowadzania sztandaru wszyscy wstają. Poczet przechodzi przez kościół, trzymając sztandar pod kątem 45° do przodu i staje po lewej lub prawej stronie kościoła, bokiem do ołtarza i do zgromadzonych ludzi, podnosząc sztandar do pionu.

b) W trakcie Mszy świętej lub innej uroczystości członkowie pocztu sztandarowego nie klękają, nie przekazują znaku pokoju i nie wykonują żadnych innych gestów, stojąc cały czas w pozycji „Baczność” lub „Spocznij”.

c) Pochylenie sztandaru pod kątem 45° do przodu w pozycji "Baczność" następuje w kościele podczas każdego podniesienia Hostii.

19. Pochylenie sztandaru następuje również w innych, ważnych okolicznościach:

a) podczas hymnu narodowego;
b) podnoszenia lub opuszczania flagi;
c) podczas opuszczania trumny do grobu;
d) podczas ogłoszenia minuty ciszy dla uczczenia czyjejś pamięci;
e) podczas składania wieńców, kwiatów i zniczy przez wyznaczone delegacje.   

20. W przypadku, gdy poczet sztandarowy uczestniczy w uroczystościach pogrzebowych lub ogłoszono żałobę narodową, sztandar powinien być ozdobiony czarnym kirem. Także flagi państwowe ozdabia się kirem.

21. Na sztandarze wstążkę kiru przywiesza się w miejscu jego zamocowania na drzewcu od lewej górnej strony do prawej. Nie określa się szerokości kiru.

22. Flagi państwowe ozdabia się kirem w następujący sposób. Wstążka czarnej materii zaczyna się w lewym górnym rogu, a kończy w połowie szerokości dolnej, czerwonej materii flagi. Nie określa się szerokości kiru.         

23. Podczas apeli i uroczystości szkolnych śpiewany jest hymn szkoły. Hymnu nie śpiewa się na apelach zwykłych i organizacyjno - porządkowych.

Tekst hymnu:

Nauką, pracą, zabawą
Tobie Polsko służyć chcemy.
Dumna będziesz z naszej szkoły.
My uczniowie ślubujemy!

Szkoła uczy nas wszystkiego,
Kształtu liter i słów prostych,
Których trzeba, aby dzieci
Swoją radość w życie niosły.

Generale Twej pamięci
Hołd nauką dziś oddamy.
Lat spędzonych w Twojej szkole
Nie stracimy, przyrzekamy!                         
(słowa: A. Rorat, muzyka: A. Pękala)

24. Podczas apeli szkolnych poświęconych uroczystościom państwowym śpiewany jest hymn państwowy – „Mazurek Dąbrowskiego”, którego współczesny tekst literacki i muzyczny zostały określone w ustawie z 31 stycznia 1980 roku. Dokładne dane dotyczące godła, hymnu i flagi znajdują się w Obwieszczeniu Marszałka RP z dnia 2 listopada 2005 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o godle, barwach, hymnie RP oraz pieczęciach państwowych (Dz. U. Nr. 235 poz.2000).

25. Podczas śpiewania hymnu państwowego oraz hymnu szkoły uczniowie stoją w pozycji zasadniczej. Obowiązuje zachowanie powagi i spokoju oraz w przypadku mężczyzn i chłopców zdjęcie nakrycia głowy.

26. Uroczystości szkolne:

a) Pasowanie na ucznia

  • Na uroczystym apelu z okazji ślubowania klasy pierwszej uczniowie składają ślubowanie.
  • Uczniowie klasy pierwszej stoją na baczność.
  • Sztandar, który trzymają uczniowie z pocztu sztandarowego, skierowany jest na ślubujących.
  • Pierwszoklasiści mają wyciągnięte dwa palce prawej ręki w kierunku sztandaru i powtarzają za uczniem klasy I wytypowanym przez wychowawców rotę ślubowania.
  • Rota ślubowania pierwszoklasistów: „Ślubuję być dobrym uczniem, dbać o honor mojej szkoły i klasy. Ślubujemy. Będę uczył się dobrze, służył pomocą słabszym, słuchał nauczycieli i przełożonych. Ślubujemy. Postawą swoją będę sprawiał radość wychowawcom i rodzicom, by wyrosnąć na dobrego i wzorowego Polaka. Ślubujemy.”
  • Dyrektor szkoły pasuje na ucznia, nakładając na prawe ramię ucznia ozdobny ołówek i równocześnie wypowiada słowa: „Pasuję cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie.”
  • Dyrektor szkoły wręcza uczniom dyplom pasowania oraz tarczę szkolną.

b) Pożegnanie absolwentów

  • Na uroczystym apelu kończącym rok szkolny przedstawiciel absolwentów, który uzyskał najwyższe wyniki w nauce dokonuje symbolicznego wbicia plakietki absolwentów w drzewiec sztandaru szkolnego.
  • Wszyscy zgromadzeni stoją na baczność.
  • Sztandar trzymają uczniowie pocztu sztandarowego.
  • Tekst roty ustalany jest przez wychowawców uczniów kończących szkołę.

c) Przekazanie sztandaru

  • Osoba prowadząca wydaje komendę: „Proszę o powstanie. Baczność! Sztandar wprowadzić!”
  • Wejście pocztu sztandarowego oraz zajęcie miejsca po lewej stronie od wejścia.
  • Komenda: „Do hymnu” (postawa sztandaru: salutowanie w miejscu).
  • Komenda: „Po hymnie!” (postawa sztandaru: prezentuj, a potem spocznij).
  • Komenda: „Baczność!”
  • Osoba prowadząca melduje dyrektorowi gotowość szkoły do przekazania sztandaru.
  • Komenda: „Do przekazania sztandaru wystąp”. Oba poczty zbliżają się w stronę dyrektora szkoły (postawa sztandaru: podchodzi w postawie „prezentuj”, a potem w postawie „salutowanie w miejscu”).
  • Chorąży z pocztu przekazującego: „Przekazuję wam sztandar Szkoły Podstawowej nr 50 im. generała Władysława Sikorskiego w Częstochowie. Opiekujcie się nim i godnie reprezentujcie naszą szkołę.”
  • Chorąży z pocztu przyjmującego: „Przyjmujemy sztandar szkoły. Będziemy o niego dbać, sumiennie wypełniać swoje obowiązki i godnie reprezentować Szkołę Podstawową nr 50 im. generała Władysława Sikorskiego w Częstochowie.
  • Chorąży z pocztu przyjmującego klęka i całuje sztandar (postawa sztandaru: „prezentuj”).
  • Chorąży z pocztu przekazującego podchodzi dwa kroki do przodu i oddaje sztandar chorążemu przyjmującemu.
  • Asysta pocztu przyjmującego podchodzi do chorążego (postawa sztandaru: „prezentuj”).
  • Osoba prowadząca wydaje komendę: „Sztandar wyprowadzić!” (pierwszy wychodzi poczet przekazujący, a za nim poczet przyjmujący).

d) Apele i uroczystości szkolne

Schemat ustawienia pocztu sztandarowego podczas uroczystości szkolnych:

 wejście

DEKORACJA/SCENA

   POCZET

 

   

 

DYREKCJA / ZAPROSZENI GOŚCIE

NAUCZYCIELE

 

UCZNIOWIE

 

Przebieg apelu:

- Rozpoczęcie apelu:

  • wprowadzenie pocztu sztandarowego (na apelach zwykłych sztandaru nie wprowadza się);
  • odśpiewanie hymnu szkoły;
  • prowadzący apel (najczęściej przewodniczący Rady Samorządu Uczniowskiego) podaje następujące komendy: Baczność! Poczet sztandarowy wystąp! Szkoła powstań! Do hymnu! Po hymnie!
  • Powitanie zaproszonych gości, dyrekcji, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, uczniów.

W Polsce precedencja uzależniona jest od zajmowanego stanowiska; także jego umocowania konstytucyjnego, rozróżnienia administracji rządowej lub samorządowej.

Precedencja na uroczystościach szkolnych

A.

1. Biskup

2. Wojewoda

3. Marszałek województwa

4. Przewodniczący Sejmiku województwa

5. Burmistrz (wójt, prezydent miasta)

6. Kurator oświaty

7. Radny wojewódzki

8. Radny powiatowy

9. Radny gminy (miasta)

10. Wizytator KO

11. Sekretarz miasta

12. Inspektor wydziału oświaty

13. Przewodniczący rady rodziców

14. pozostali goście

B.

1. Proboszcz

2. Starosta

3. Wicestarosta

4. Członek zarządu powiatu

5. Przewodniczący rady powiatu

6. Wicekurator oświaty

7. Radny powiatu

8. Dyrektor (naczelnik) wydziału oświaty

9. Wizytator KO

10. Inspektor wydziału oświaty 

C.

1. Proboszcz 

2. Burmistrz (wójt)

3. Wicestarosta

4. Wiceburmistrz

5. Radny powiatowy

6. Sekretarz powiatu

7. Dyrektor (naczelnik) wydziału oświaty

8. Wizytator KO

9. Przewodniczący rady rodziców

Do kardynała zwracamy się „Jego Eminencjo”, do arcybiskupa, biskupa, ambasadora zwracamy się „Jego Ekscelencjo”. Od przestawionej powyżej propozycji mogą być odstępstwa wynikające ze szczególnej roli, pozycji lub wieku zapraszanego gościa, którego gospodarz uroczystości pragnie szczególnie uhonorować.    

- Część oficjalna:

  • przemówienie dyrektora szkoły, zaproszonych gości, nauczycieli rodziców, uczniów;
  • wyprowadzenie sztandaru, prowadzący apel podaje następujące komendy: Baczność! Poczet sztandarowy wstąp! Spocznij!
  • na apelu kończącym rok szkolny następuje przekazanie sztandaru;
  • na apelu kończącym rok szkolny poczet sztandarowy jest obecny podczas wręczania dyplomów i świadectw uczniom, którzy uzyskali najwyższe wyniki, dokonane jest wbicie w drzewiec sztandaru plakietki absolwenta.

- Część artystyczna:

  • zaproszenie do obejrzenia części artystycznej;
  • występ uczniów;

- Zakończenie apelu:

  • podziękowanie zaproszonym gościom za przybycie;
  • podziękowanie dla osób, które przygotowały apel;
  • prowadzący apel (najczęściej przewodniczący Rady Samorządu Uczniowskiego) podaje następujące komendy: Szkoła powstań! Baczność! Do hymnu szkoły! Po hymnie!
  • prowadzący apel podaje następującą informację: Na tym zakończyliśmy naszą uroczystość (apel). Proszę się rozejść.

27. Do uroczystości, które na stałe wchodzą w plan pracy szkoły należą: rozpoczęcie roku szkolnego, Dzień Edukacji Narodowej, ślubowanie klasy pierwszej, Narodowe Święto Niepodległości, Święto Narodowe Trzeciego Maja, Święto Patrona Szkoły, zakończenie roku szkolnego.

28. W dniu, w którym w szkole odbywają się uroczyste apele, uczniowie zobowiązani są do noszenia stroju galowego. Chłopcy: białe koszule, ciemne spodnie. Dziewczęta: białe bluzki, ciemne spódniczki.

29. Logo szkoły stanowi znak graficzny prezentowany poniżej:

30. Logo umieszczane jest na: papierze firmowym, dokumentach szkolnych, zaproszeniach, dyplomach, podziękowaniach i innych dokumentach.

31. Kolejność powitania gości, zajmowania przez nich miejsc i przemawiania określają zasady precedencji. Lista taka ustalana jest dla każdej uroczystości oddzielnie, zgodnie z ogólnymi zasadami precedencji.

32. Budynek szkoły dekorowany jest flagami państwowymi podczas świąt państwowych, wyborów: parlamentarnych, prezydenckich, samorządowych oraz uroczystości okolicznościowych.