Polsko - francuski Dzień Europy

9 maja 2017 r. uczniowie klasy VI a świętowali Dzień Europy wspólnie ze swoimi francuskimi kolegami ze szkoły L’École Anclades w Lourdes.

Szóstoklasiści przygotowywali się do tego wydarzenia przez dwa miesiące. W tym czasie nagrywali film na temat naszej szkoły i naszego miasta, ćwiczyli prezentację dnia polskiego ucznia oraz wymienili się przepisami kulinarnym z francuskimi rówieśnikami. Dzieci z Lourdes przekazały szóstoklasistom przepis na „gâteau à la broche” (sękacz), natomiast szóstoklasiści przesłali małym Francuzom przepis na sałatkę jarzynową.

9 maja, o godzinie 9.30, rozpoczęła się wideokonferencja – uczniowie klasy VI a połączyli się przez Internet ze szkołą L’École Anclades w Lourdes. Uczniom naszej szkoły towarzyszyli: Pani Małgorzata Płatek, Pani Magdalena Kula, Pani Barbara Kosta (doradca metodyczny języka francuskiego) oraz goście z Urzędu Miasta. Relację z wydarzenia nagrywała Telewizja Orion. Dzieciom ze szkoły L’École Anclades towarzyszyli: Pani Charlotte Tabarant (nauczycielka), członkowie stowarzyszenia „L’Étoile bleu” oraz delegacja pracowników Urzędu Miasta Częstochowy, Pan Adam Knapik i Pan Paweł Klimek.
Szóstoklasiści powitali francuskich kolegów śpiewając piosenkę „Bonjour, bonjour”. Następnie przedstawili dzień polskiego ucznia oraz polskie posiłki. W trakcie występu uczniowie wykazali się znajomością języka francuskiego i angielskiego. Zaprezentowali również swoje talenty: Ola Chajduś i Zuzia Tomzik tańczyły, Filip Łaskawski grał na akordeonie, a Kinga Ławik (IV c), Mikołaj Matysiak, Ola Chajduś, Zuzia Tomzik, Marta Grabarczyk i Amelka Ciszewska (V c) pięknie śpiewali. Dzieci wykonały piosenki: „Change le monde” oraz „Nous sommes le monde”. Potem szóstoklasiści oddali głos uczniom L’École Anclades, którzy zaprezentowali dzień francuskiego ucznia.

Następnie nadszedł czas na drugą część spotkania - część kulinarną. Najpierw uczniowie klasy VI a, instruowani przez małych Francuzów, przygotowali ciasto „gâteau à la broche” (sękacz), które przekazali paniom kucharkom do upieczenia w piekarniku w szkolnej stołówce. Francuzi z kolei pokazali naszym uczniom, w jaki sposób piecze się „gâteau à la broche” (sękacz) na obracającym się rożnie. Następnie szóstoklasiści wyjaśnili uczniom szkoły L’École Anclades, jak przyrządzić sałatkę jarzynową. Wspólne przyrządzanie dań sprawiło uczniom dużo radości. Było bardzo śmiesznie, gdyż szóstoklasiści dodali do ciasta za dużo soli, a młodzi Francuzi zapomnieli pokroić niektóre składniki do sałatki jarzynowej i dodali je w całości.

Na koniec spotkania nastąpiło uroczyste pożegnanie. Nasi szóstoklasiści podziękowali francuskim uczniom za wspólne świętowanie Dnia Europy.

SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA SKŁADANY PANU JACKOWI TURLEJSKIEMU,
KTÓRY POMÓGŁ NAM W NAGRANIU FILMU NA TEMAT SZKOŁY I MIASTA
ORAZ SŁUŻYŁ NAM POMOCĄ W KWESTIACH INFORMATYCZNYCH.

DZIĘKUJEMY!

Zachęcamy do zapoznania się z relacją Telewizji Orion z tego wyjątkowego dnia oraz filmem, który szóstoklasiści nagrali dla swoich francuskich rówieśników:
https://www.youtube.com/watch?v=WLOGoJvz27E (relacja Telewizji Orion)

https://www.youtube.com/watch?v=LlsOxb8RGMQ (film)