Wycieczka klasy III a

8 maja 2017 r. uczniowie klasy III a uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Chleba w Radzionkowie

Podczas zwiedzania muzeum oglądali interesujące prelekcje na temat śląskiej tradycji związanej z wypiekiem chleba. Dzieci mogły zobaczyć, jak dawniej mieszkali ludzie i jakimi narzędziami posługiwali się w gospodarstwach domowych. Podczas wycieczki mieli możliwość upieczenia własnej plecionej bułki!

Uczniowie odwiedzili również dawną klasę szkolną. Siedząc w ławkach, na których stały kałamarze, dzieci mogły poczuć się, jak uczniowie z dawnych lat. Dzieci z uwagą oglądały przybory szkolne naszych dziadków i pradziadków, dawne stroje uczniów oraz wyposażenie sali lekcyjnej. Dużą atrakcją było pisanie rysikiem po kamiennej tabliczce.

Po zwiedzeniu muzeum uczniowie odebrali swoje wypieki, które szybko spałaszowali. Następnie zakupili drobne pamiątki i udali się w dalszą drogę do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. 40 metrów w głąb ziemi, 270 metrów łodzią, w końcu około 1500 metrów labiryntu, licznych zakrętów, długich chodników, niektórych o wysokości zaledwie 150 cm! Na szczęście nikt nie czuł się zagubiony – ciekawość i chęć poznania wzięły górę. Przemierzając krok po kroku korytarze kopalni, dzieci poznawały pracę górników. Okazało się, że w kopalni oprócz górników pracowali również cieśle, kowale, szewcy i najwięksi sprzymierzeńcy ludzi – konie. Po zwiedzaniu kopalni uczniowie udali się na pyszny obiad, a następnie na ostatnie zakupowe szaleństwo w sklepie z pamiątkami. Wszyscy bardzo dobrze się bawili oraz wynieśli z wycieczki dużo nowych doświadczeń i miłych wspomnień.