• Odwiedziło nas: 6442076

Spotkanie z weterynarzem

10 października 2018 r. odbyło się spotkanie z weterynarzem, Panią Martą Gruszczyńską. W spotkaniu uczestniczyły klasy II a, II b oraz II c.

Weterynarz to specjalista w leczeniu zwierząt domowych i hodowlanych, który dysponuje wiedzą na poziomie lekarskim. Celem jego pracy jest rozpoznawanie i zwalczanie chorób zwierząt. W zasadzie nie ma podziału na specjalizacje. Teoretycznie weterynarz powinien sobie poradzić z każdym zwierzęciem, jednak w praktyce niektórzy koncentrują się na konkretnych gatunkach.

Dzieci dowiedziały się, że weterynaria nie ma zbyt długich tradycji. Zwierzęta na poważnie leczy się dopiero od XX wieku. Współczesny weterynarz jest zobowiązany do przestrzegania i upowszechniania praw zwierząt (obowiązuje go polskie ustawodawstwo i Światowa Deklaracja Praw Zwierzęcia).

Leczenie zwierząt jest równie skomplikowane, co leczenie ludzi. W wypadku zwierząt podstawą leczenia również jest szczegółowy wywiad, który pozwala naprowadzić na właściwą diagnozę. Podstawowym miejscem pracy weterynarza jest przychodnia dla zwierząt. Praca weterynarza ma najczęściej charakter indywidualny i samodzielny, jednak w dużej mierze opiera się na kontaktach z ludźmi. To od nich weterynarz czerpie informacje na temat stanu zdrowia pacjenta.