Niedziela, 2024-05-12

Imieniny: Dominika, Imeldy

Spotkanie z ilustratorem książek

20 września 2018 r. klasa III a uczestniczyła w spotkaniu warsztatowym z ilustratorem książek oraz czasopism dla dzieci, panem Marcinem Bruchnalskim. Warsztaty odbyły się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Pan Marcin okazał się przemiłym człowiekiem. Z wykształcenia jest lekarzem laryngologiem, jednak jego pasją jest rysowanie. Szczególnie interesuje go ilustrowanie tekstów, gdyż uważa, że ukazywanie tej samej osoby w różnych sytuacjach, z różnymi wyrazami twarzy to fascynujące wyzwanie, w którym najważniejsze jest, aby nikt nie miał wątpliwości, że ogląda tę sama postać.

Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej pan Marcin opowiedział o specyfice swojej pracy, o tym skąd czerpie pomysły, o współpracy z autorami tekstów. Uczniowie mogli obejrzeć dzieła pana Marcina w zgromadzonych książkach i czasopismach, porównać oryginalne, ręcznie wykonane ilustracje z tymi, które są już zamieszczone w publikacjach. Najbardziej zaskoczył nas jego warsztat pracy, który mieści się w … starym piórniku jego syna.

W drugiej części spotkania sala biblioteczna zamieniła się w pracownię artystyczną. Korzystając ze wskazówek pana Marcina wykonaliśmy ilustracje do ulubionych książek. Mama Dawida, która sprawowała wraz z naszą wychowawczynią opiekę nad nami też dała się ponieść twórczej fantazji. Pan Marcin z cierpliwością i humorem odpowiadał na pytania trzecioklasistów, udzielał fachowych rad, zachęcał do czytania i aktywności twórczej.

Spotkanie było bardzo ciekawe i niecodzienne, bo raczej rzadko można porozmawiać z człowiekiem, którego nazwisko widnieje na okładkach wielu książek.