Przyjemnie i pożytecznie, czyli jak łączyć edukację z wolontariatem

29 września 2017 r. uczniowie klasy III (oddział gimnazjalny) wraz z opiekunami: panią Beatą Kamkow, panią Dorotą Ociepą oraz panem Mariuszem Gnieździłowem wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do byłego kamieniołomu Lipówki.

Głównymi celami wycieczki były: rozwijanie wśród uczniów zainteresowania środowiskiem przyrodniczym własnego regionu, popularyzowanie krajoznawstwa oraz prezentacja idei wolontariatu. Podczas wycieczki uczniowie nie tylko zwiedzali kamieniołom, ale także wykonywali prace porządkowo – konserwacyjne na trasie ścieżki przyrodniczej „Kopalnia przywrócona naturze”. Pracownicy firmy CEMEX wyposażyli uczniów w puszki z farbą, pędzle oraz środki ochronne, a następnie poinstruowali, co należy zrobić. Uczniowie podzieleni na trzy zespoły odmalowali tablice edukacyjne oraz wysprzątali teren dawnej kopalni. Po zakończonych pracach pracownicy naukowi Akademii im. Jana Długosza, panie: dr Agnieszka Bąbelewska oraz dr Monika Bogdanowicz oprowadziły uczniów ścieżką, udzielając im informacji z zakresu wielu dyscyplin naukowych: biologii, geologii, geografii, botaniki, chemii. Na zakończenie uczniowie otrzymali od firmy CEMEX podziękowania za wykonanie prac wolontariackich, przewodniki po „Lipówce”, materiały informacyjno – reklamowe. Całe wydarzenie zakończył pyszny poczęstunek. Była to uwielbiana przez uczniów pizza!