Śladami Marszałka Piłsudskiego

24 listopada 2017 r. uczniowie klasy II AG pod opieką pani Ewy Zyngier uczestniczyli w spacerze po Częstochowie „Śladami Marszałka Piłsudskiego”

Celem spaceru było przypomnienie postaci Józefa Piłsudskiego, zapoznanie uczniów z historią Częstochowy oraz kształtowanie świadomości narodowej.
W wydarzeniu uczestniczyło wiele szkół. Uczestnicy zebrani w altanie w Parku im. Stanisława Staszica udali się na Jasną Górę do Sali Rycerskiej, gdzie przeor o. Jan Poteralski zaprezentował księgę pamiątkową, w której znajduje się podpis Marszałka. Następnie uczniowie przeszli na Plac Biegańskiego pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty. W Muzeum Częstochowskim  pan Marek Fiszer zaprezentował wystawę pt. „Józef Piłsudski. Życie – Śmierć – kult”. Uczniowie wysłuchali też opowieści pana Grzegorza Basiaka o wizycie Marszałka na Rakowie w 1906 r. i historii budowy pomnika Piłsudskiego w Częstochowie. Pod opieką historyka doktora Juliusza Sętowskiego młodzież udała się na ulicę Kopernika, gdzie w jednym z domów ukrywał się przed policją carską Józef Piłsudski w 1902 r.
Następnie wszyscy uczestnicy spaceru przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny pod Liceum im. Adama Mickiewicza, gdzie pan Jarosław Sobkowski opowiadał o historii pomnika Józefa Piłsudskiego, znajdującego się niegdyś przed budynkiem szkoły. Był to ostatni etap spaceru po naszym mieście. Młodzież odbyła interesującą lekcję historii i z ciekawymi pamiątkami wróciła do szkoły.