Uratować, znaczy żyć

24 września 2009r. na terenie Miejskiego Stadionu Żużlowego "Włókniarz” w Częstochowie odbył się Konkurs "Uratować znaczy żyć”.
Wszyscy chyba się zgodzimy, że rozpowszechnianie wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania I pomocy przedmedycznej wśród dzieci w wieku szkolnym oraz doskonalenie tych umiejętności jest bardzo ważne.

Organizator konkursu – Szkoła Podstawowa nr 25 w Częstochowie – jako cel, postawił min. na kształtowanie czynnych postaw prospołecznych wśród dzieci, w tym odpowiedzialności za drugiego człowieka, niesienia pomocy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia poszkodowanym i chorym.

Celem konkursu było również popularyzowanie i propagowanie tematyki związanej z ochroną zdrowia oraz bezpieczeństwa komunikacyjnego .

Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych z klas I – VI .
Rozgrywki odbywały się w dwóch grupach wiekowych :
· klasy I – III
· klasy IV – VI

Z naszej szkoły na konkurs pojechało 11 osób.
Nad prawidłowością przebiegu konkursu i zadań czuwało jury, w którego skład weszli przedstawiciele :
Stacji Pogotowia Ratunkowego ,
Policji Drogowej ,
Straży Pożarnej oraz
Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie .

Rywalizacja odbywała się w dwóch etapach :
I Test wiedzy teoretycznej z zakresu udzielania I pomocy przedmedycznej .
II Egzamin sprawdzający praktyczne umiejętności udzielania pomocy osobom poszkodowanym m.in.:
· zapewnienie bezpieczeństwa ratującemu i poszkodowanemu przed przystąpieniem do czynności ratowniczych , w tym zabezpieczenia miejsca zdarzenia ,
· sprawdzanie przytomności ,
· wzywanie pomocy , znajomość numerów alarmowych ,
· sprawdzanie oddechu ,
· układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej ,
· oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej .

Uczniowie z SP nr 50 z klas I – III z testów uzyskali 8 punktów na 11 możliwych. Uczniowie klas IV – VI – 30 punktów na 36 możliwych.
W części praktycznej, ocenianej przez ratowników z Pogotowia Ratunkowego, obie grupy otrzymały maksymalną ilość punktów – 8.
Uczniowie z pionu klas IV- VI zdobyli III miejsce, wspaniały puchar i gry edukacyjne . Szkoła otrzymała dyplom, a nauczycielki Maria Ogrodniczak i Marianna Wawrzyniak podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu.

GRATULUJEMY!

Tym samym zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w VI Edycji Miejsko – Powiatowego Konkursu Plastycznego „Ratownik i jego praca – tel. 112” organizowanego przez naszą szkołę.

MIEJSKO-POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY:
„RATOWNIK I JEGO PRACA –TELEFON 112”

Organizator: Szkoła Podstawowa nr 50 w Częstochowie
mgr Aleksandra Słaby
mgr Maria Ogrodniczak

Cele konkursu:
· Edukacja dzieci w zakresie właściwego zachowania się w momencie wszelkiego typu zagrożeń
· Wyrobienie skutecznych sposobów reakcji w czasie pożarów, różnego rodzaju wypadków na drodze czy nad wodą, w górach, a także innych zagrożeń, takich jak powodzie, katastrofy ekologiczne, budowlane, nawałnice, tornada, itp.
· Przypomnienie o istnieniu w Polsce europejskiego numeru alarmowego 112, pod którym można uzyskać pomoc w każdej sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu
· Plastyczna prezentacja pracy ratownika
· Budzenie szacunku wobec pracy ratownika
· Rozwijanie twórczej wyobraźni i własnej inwencji
Adresaci konkursu: Oddziały przedszkolne i uczniowie klas I – VI szkół podstawowych

Regulamin konkursu:
· Format pracy A-4 lub A-3
· Technika dowolna
· Prace będą oceniane w trzech kategoriach:
I kategoria oddziały przedszkolne
II kategoria klasy I – III
III kategoria klasy IV – VI
· Każdy uczestnik może nadesłać dowolną ilość prac
· Metryczka zamieszczona na odwrocie pracy ma zawierać dane:
imię i nazwisko dziecka
wiek, klasa
imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego
szkoła, adres oraz numer telefonu
· Termin składania prac: do 20 października 2009r.
· O wynikach konkursu zainteresowane szkoły zostaną poinformowane telefonicznie
· Adres składania prac: Szkoła Podstawowa nr 50, ul. Starzyńskiego 10
42-224 Częstochowa tel. 034 362 31 66

Ogłoszenie wyników konkursu:
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród laureatom nastąpi 5 listopada 2009r.