Mój smartfon – mój mały świat

Pamiętajcie wszyscy na świecie,
gdy serfujecie po Internecie,
bądźcie rozważni i róbcie to z głową,
aby ten czas był miłą przygodą.

14 grudnia 2018 r. gościem klasy II c był pan Wojciech Krogulec, Miejski Rzecznik Konsumentów w Częstochowie. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Mój smartfon – mój mały świat”.

Pan Wojciech rozmawiał z uczniami na temat bezpiecznego korzystania z sieci w smartfonach, laptopach i komputerach. Wiadomo, że Internet jest źródłem wiedzy oraz zabawy, ale wirtualny świat niesie także wiele zagrożeń, na które najbardziej narażeni są najmłodsi użytkownicy Internetu. Dlatego ważne jest, aby wszystkie dzieci wiedziały, jak należy zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci i co zrobić w razie kłopotów.

RADY NA WIRTUALNE UKŁADY:

1. Dbam o swoją prywatność, nie podaję swoich danych osobowych.
  2. Nie umieszczam w Internecie zdjęć, które mogą mnie lub innym zaszkodzić. Nie publikuję zdjęć czy filmów przedstawiających osoby, które nie wyraziły na to zgody.
  3. Nie ufam osobom poznanym w Internecie, bo nie mam pewności, z kim rozmawiam. Jeśli otrzymam propozycję spotkania w realu z osobą z Internetu informuję o tym rodziców!
  4. W sytuacji, kiedy ktoś lub coś w Internecie mnie zaniepokoi lub wystraszy, opowiem o tym rodzicom, nauczycielowi lub innej zaufanej osobie dorosłej.
  5. Pamiętam, aby będąc w wirtualnym świecie, innych traktować z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażam tak, aby nikogo nie obrazić. Nie reaguję agresją na agresję.
  6. Mądrze korzystam z wiadomości, które są przeznaczone dla mnie.
  7. Korzystam z umiarem z Internetu. Zdecydowanie wolę spotykać się z przyjaciółmi w realu!