Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

Nasi koledzy z Kamerunu

Od początku nowego roku szkolnego SP nr 50 kontynuuje elektroniczną współpracę ze szkołą w Kamerunie.
Nasze najlepsze życzenia dla afrykańskich uczniów, nauczycieli i wszystkich osób wspierających Szkołę im. św. Jana Bosco w Doume zostały ciepło przyjęte przez adresatów i odwzajemnione pozdrowieniami dla nas wszystkich.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2009r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 50 w Częstochowie rozpoczęli współpracę elektroniczną ze Szkołą św. Jana Bosco w Doume, w Kamerunie. Współpraca pomiędzy szkołami odbywa się w języku francuskim. W projekcie biorą udział uczniowie klas szóstych pod opieką nauczyciela języka francuskiego, mgr Magdaleny Kuli.

Współpraca ze szkołą w Kamerunie jest możliwa dzięki pomocy s. Weroniki Sakowskiej, misjonarki ze Zgromadzenia Sióstr Pallotynek pracującej w Szkole św. Jana Bosco. Celem projektu jest przekazanie naszym uczniom wiedzy na temat Kamerunu. Dzięki projektowi uczniowie poznają warunki życia i nauki kameruńskich dzieci, ich kulturę, obyczaje i tradycje.

Z kolei uczniowie z Kamerunu poznają nasz kraj i nasze miasto, dowiadują się także, jakie są polskie tradycje i święta. W zaprzyjaźnionej z nami szkole uczy się 304 uczniów.
Większość z nich żyje w ubóstwie. Uczniowie najbiedniejsi zostali objęci programem Adopcji Serca, który umożliwia im korzystanie z nauki w szkole.