Szkoła Podstawowa nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego

Kalendarium

Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 6452361
  • Do końca roku: 238 dni
  • Do wakacji: 45 dni

Kartka z kalendarza

XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W dniach od 1 do 9 czerwca 2019 r. odbyło się największe doroczne święto czytelnicze – XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod patronatem Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

Hasło Tygodnia „Wychowanie przez sport i czytanie” nawiązuje do tegorocznych uroczystych obchodów 100 – Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W tych dniach społeczność Szkoły Podstawowej nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego uczestniczyła w czterech spotkaniach czytelniczych.

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać przedstawicieli siatkarskiej Częstochowy: Andrzeja Stelmacha (trener Klubu Sportowego Częstochowianka), Roberta Szczerbaniuka oraz Wiolettę Lach (zawodniczka Klubu Sportowego Częstochowianka). Sportowcy czytali fragmenty książki Roberto Santiago „Najfutbolniejsi. Tajemnica śpiących sędziów”. Zaproszeni goście opowiadali o życiu sportowca, swoich pasjach i zainteresowaniach. Zachęcali naszych uczniów do czytania oraz aktywnego spędzania wolnego czasu poza domem.  

Piotr Hankus były solista Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” (obecnie pracownik Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej) przeczytał uczniom fragmenty książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego „Mały Książę”. Nasz gość opowiadał o pracy śpiewaka i tancerza. Zaprezentował strój, w który ubrana jest męska część zespołu podczas występu. W czasie spotkania pan Piotr Hankus zaśpiewał „Starzyka”, natomiast wspólnie z uczniami i nauczycielami pieśni z repertuaru zespołu „Szła Dzieweczka” i „Karolinka”.       

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele służb mundurowych: sierż. Małgorzata Makles (funkcjonariuszka Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie), plut. Marcin Kuberski (funkcjonariusz Służby Więziennej w Herbach), st. chor. Jacek Spodniewski (oficer Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu) oraz kpt. Paweł Gronkiewicz (funkcjonariusz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie). Nasi goście przeczytali znane i lubiane przez dzieci wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Wandy Chotomskiej. Opowiadali o swojej pracy, pasjach i zainteresowaniach. Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, recytując wiersze wraz z czytającymi oraz zadając pytania na temat pracy naszych gości.

Ostatnim z zaproszonych gości była aktorka Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, pani Sylwia Oksiuta-Warmus. Opowiadała naszym uczniom o pracy w teatrze i pokazała w jaki sposób można ćwiczyć dykcję. Pani Sylwia Oksiuta-Warmus czytała dzieciom bajkę „Nie dość blada królewna” z książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii”. Była to historia o potrzebie miłości i akceptacji. Finałem spotkania była scenka, którą nasze uczennice przygotowały, odnosząc się do wysłuchanej historii.          

Udział w tej kampanii społecznej przyniósł wiele radości naszym uczniom oraz przyczynił się do propagowania głośnego czytania przez dorosłych dzieciom w różnym przedziale wiekowym. Czytanie dziecku przez 20 minut dziennie, jest mądrym i wartościowym sposobem spędzenia czasu właśnie z nim oraz najlepszą inwestycją w jego przyszłość.         
Dziękujemy naszym gościom za to, że pomimo licznych obowiązków przybyli do naszej szkoły, poświęcając swój cenny czas na czytanie i spotkanie z dziećmi.