XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

„Dziecko, które czyta, stanie się dorosłym, który myśli.”
W dniach od 26 maja do 2 czerwca 2021 r. odbyło się doroczne święto czytania organizowane przez Fundację ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”, w trakcie którego uczniowie klas trzecich uczestniczyli w obchodach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów”.

Celem, który przyświecał tej akcji, było promowanie głośnego czytania wśród uczniów naszej szkoły. W wirtualnych spotkaniach z lekturą dzieciom towarzyszyli wyjątkowi goście.

Małżonka Prezydenta RP, Pani Agata Kornhauser-Duda, wprowadziła uczniów w magiczny świat „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Wspólnie z trzecioklasistami przeczytała także wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima.

Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i p.o. Dyrektora Generalnego Urzędu Miasta Marek Czerwiński przeczytali uczniom fragmenty „Kacperiady. Opowiadań dla łobuzów i nie tylko” autorstwa Grzegorza Kasdepke. Jerzy Kędziora, artysta, którego rzeźby zachwycają miłośników sztuki na całym świecie zaprezentował fragment książki „Bezu – Bezu i spółka”, którą również napisał Grzegorz Kasdepke. Dzieci miały także przyjemność zwiedzić on-line prywatną galerię artysty i dowiedzieć się, na czym polega praca rzeźbiarza.

Podczas każdego ze spotkań uczniowie mieli możliwość zadawania pytań zaproszonym gościom. Najczęściej pytali o ulubione książki z dzieciństwa, wykonywaną pracę i podróże z nią związane. Spotkania te sprawiły dzieciom dużo radości i przyczyniły się do poznania twórczości polskich autorów.

Więcej na temat spotkań można przeczytać poniżej:

- Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Pierwsza Dama / Aktywność / XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

- Urząd Miasta Częstochowy - Aktualności - (czestochowa.pl)

- wystawa - Teatrum - Igrce Częstocha | Fundacja Art Balance

- Wbrew prawom fizyki – „balansujące rzeźby” Jerzego Kędziory – Turystyka Kulturowa