Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce.

Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, prawidłowym odbiorem dźwięku, dotyku oraz rozumieniem relacji społecznych. Zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu, dlatego często używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.
Opisem tego zaburzenia niech będą słowa 13-letniego chłopca ze spektrum autyzmu:
„ Ja myślę i czuję tak samo jak inne dzieci. I chciałbym się tak samo zachowywać. Ale nie umiem. Ciągle robię dziwne rzeczy i wszyscy myślą, że jestem głupkiem. Ale mnie naprawdę ubrania bolą – dlatego krzyczę. I światło mnie boli i hałas. Dlatego często chodzę w kominiarce. Wtedy mi się nic nie stanie, bo jestem ukryty. Ale rodzice i znajomi chyba tego nie lubią. Ale ja tak po prostu muszę. Wtedy się tak nie boję wszystkiego. I muszę się zawijać w koc i włazić pod materac. Lubię być taki ściśnięty, wtedy się uspokajam. Ale nie lubię, gdy ktoś mnie dotyka. Nawet mama. To niemiłe. Głośno wrzeszczę, jak mnie boli, albo gdy się czegoś boję. A bolą mnie różne hałasy. Gdy dzwoni telefon, to mi się wydaje, że on dzwoni mi w głowie. I boję się spuszczania wody. I deszczu się boję. Gdy pada, to tak jakby ktoś strzelał. Bardzo chciałbym mieć przyjaciół, ale nie potrafię ich znaleźć.”
Osoby ze spektrum autyzmu, również i te z Zespołem Aspergera należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie.
Zapraszamy do obejrzenia filmów ukazujących, jak dzieci i dorośli ze spektrum autyzmu postrzegają świat. Kliknij tutaj: