Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

Wycieczka do kamieniołomu Lipówka

28 października 2022 r. uczniowie klas VIII c, VIII d i VIII e wzięli udział w wycieczce do dawnego kamieniołomu wapienia w Lipówce we wsi Rudniki koło Częstochowy.

W ramach zajęć uczniowie odbyli krótki spacer z przewodnikiem, dr nauk przyrodniczych Agnieszką Bąbelewską (Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie), podczas którego uzyskali informację na temat przeszłości geologicznej tego urokliwego miejsca. Skały wapienne w tym miejscu powstały w okresie górnej jury, tj. ok. 160 mln lat temu. Uczniowie poznali wyjątkową przyrodę tego zrewitalizowanego przez firmę CEMEX miejsca, a także dowiedzieli się, w jakim celu i jakimi metodami pozyskiwano skały wapienne. W trakcie spaceru uczniowie pozyskali wiedzę dotyczącą współczesnej działalności cementowni oraz znaczenia jej działalności, np. dla budownictwa. Podczas zajęć uczniowie wypełniali karty pracy, które zawierały zadania z zakresu biologii, geografii oraz historii naszego regionu. Na zakończenie zorganizowane zostało ognisko, na którym każdy mógł sobie upiec kiełbaskę, warzywa, chleb czy bardzo popularne ostatnio pianki. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Mariusz Gnieździłow, Małgorzata Jaruga, Barbara Sadowska, Jadwiga Kurzacz oraz Robert Dusza.