• Odwiedziło nas: 6419648

Raz, dwa, trzy, czytasz ty! - tydzień czytelniczy

W dniach 13 - 17 maja 2019 r. w naszej szkole trwał tydzień czytelniczy, w ramach którego uczniowie klas I - VIII oraz uczniowie III klas gimnazjum uczestniczyli w różnych akcjach czytelniczych.

Celem akcji było:
- popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży,
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
- kształtowanie nawyku czytania,
- rozwijanie zdolności rozumienia utworów literackich,
- zapoznanie uczniów z wartościową literaturą dla dzieci i młodzieży.
Dzieci z klas I wzięły udział w imprezie czytelniczej pod nazwą „Czytelniczy zawrót głowy”. Najmłodsi uczniowie zmierzyli się z quizem przygotowanym przez uczniów klasy VI, w ramach którego rozpoznawali bohaterów baśni. Ponadto układali „bajkowe puzzle”, układali historyjki oraz odpowidali na pytania do usłyszanego tekstu. Za udział w czytelniczych zmaganiach każda klasa I otrzymała pamiątkowy dyplom oraz ksiażkę z baśniami do wspólnego czytania w klasie.

Klasy II i III wzięły udział w konkursie czytelniczo-plastycznym. Dzieci zapoznały się z fragmentem książki pt. „Zakochany zuch”, której autorką jest częstochowska pisarka Ludmiła Marjańska. Do wskazanego fragmentu uczniowie wykonali prace plastyczne. Były one tak piękne, kolorowe i różnorodne, że w nagrodę za ich wykonanie każda klasa otrzymała dyplom i książkę do czytania.
Uczniowie klas II, IV i VI brali udział w czytelniczych przerwach. Z kolei piątoklasiści podczas zajęć edukacyjnych stworzyli „puzzle literackie”. Podzieleni na grupy, wykonali rysunki i przedstawili wybraną przez siebie lekturę szkolną w formie puzzli, które następnie rozcięli i przekazali do ułożenia innej grupie. Zadaniem grupy było jednak nie tylko ułożenie puzzli, ale także rozpoznanie lektury i podanie jej autora.
Uczniowie klas VIII i III gimnazjum wzięli udział w zabawie „Zgadnij cytat”. Ich zadaniem było odgadnięcie, z jakich utworów literackich pochodzą wybrane cytaty. Należało również podać autora utworu oraz określiś, kto  wypowiedział dany cytat. Zadanie nie było proste, ale uczniowie dobrze sobie z nim poradzili. Zwyciężyła grupa uczniów z klasy VIII a, która uzyskała 53 punkty na 60 możliwych.
Tydzien czytelniczy zorganizowały panie: Magdalena Kula, Iwona Wałęska-Wyrwał oraz Marta Golc.