Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

Wycieczka szlakiem miejsc pamięci narodowej

Klasa VI B spacerowała po Częstochowie i odkrywała miejsca ważne dla naszej przeszłości.

W ramach edukacji regionalnej uczniowie klasy VI b uczestniczyli w wycieczce szlakiem miejsc pamięci narodowej. Pierwszy przystanek był pod pomnikiem kapitana Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca". Uczniowie usłyszeli tam opowieść o działalności bohatera podziemia antykomunistycznego. "Warszyc" to jeden z najbardziej znanych "Żołnierzy Wyklętych", dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
Następnie grupa udała się na pobliski cmentarz Św. Rocha, gdzie zapaliła znicze pod pomnikiem powstańców styczniowych (w tym roku przypada 150 rocznica wybuchu największego powstania narodowego w XIX wieku).
Kolejny przystanek zlokalizowany był przy ulicy 7 kamienic, gdzie przy jednej z nich widnieje tablica informująca o fakcie, że w czasie II wojny światowej mieściła się tam konspiracyjna siedziba Komendy Głównej Armii Krajowej i ostatniego komendanta AK - generała Leopolda Okulickiego.
Na zakończenie wycieczki uczniowie udali się do miejskiego ratusza, w którym z wieży ratuszowej podziwiali panoramę miasta. Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawował pan Mariusz Gnieździłow.