Wizyta delegacji ze szkoły w Rēzekne - 24.03.2023 r.

Dzień 24 marca 2023 r. został ogłoszony w naszej szkole Dniem Łotewskim.

Goście uczestniczyli w zajęciach tanecznych w klasie II, podczas których sami nauczyli dzieci łotewskiego tańca ludowego. Wzięli także udział w zajęciach kulinarnych, w trakcie których uczniowie klasy I przygotowali pod kierunkiem p. dietetyk Katarzyny Stankow zdrowe kanapki, a siódmoklasiści - zdrowe słodycze.

Podczas lekcji języka francuskiego Marek i Edgar - chłopcy ze szkoły w Rēzekne opanowali nazwy kolorów, zaś pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego uczyli się z ósmoklasistami tańczyć poloneza. W rewanżu goście pokazali ósmoklasistom kroki łotewskiego tańca ludowego, przy nauce którego było śmiechu co niemiara. W trakcie długiej przerwy chłopcy z Łotwy spędzili czas na sportowo z ósmoklasistami w sali gimnastycznej.

Ponieważ szkoła Rēzeknes 5. pamatskola prezentuje wysoki poziom artystyczny, nauczyciele z Łotwy z zaciekawieniem obejrzeli lekcję muzyki i obiecali, że na nasz przyjazd przygotują polską piosenkę.

Na gościach szczególne wrażenie zrobił zamek w Olsztynie, którego zwiedzanie odbyło się w godzinach popołudniowych.

Dwudniowy pobyt gości z Łotwy, choć krótki, był bardzo intensywny i przyniósł wiele korzyści. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 50 poznali w trakcie prezentacji multimedialnej i rozmów z uczniami oraz nauczycielami z Łotwy ich szkołę, wymienili się kontaktami, by kontynuować znajomość, zaś nauczyciele omówili szczegóły współpracy.

Teraz wspólnie działamy, realizując projekt, w oczekiwaniu na naszą wizytę w Rēzekne.