Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Alfabet Logopedyczny"

W listopadzie 2023 r. uczniowie klas II, którzy uczęszczają na terapię logopedyczną i przystąpili do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Alfabet Logopedyczny”, ukończyli dwa pierwsze zadania z projektu: "A – ale plama" oraz "B – biedronka".

Organizatorką projektu jest pani Renata Kolos-Laskowska z Pabianic. Uczestnicy projektu mają do wykonania 24 zadania (do końca maja 2024 r.), mających na celu: podniesienie sprawności artykulacyjnej, usprawnienie aparatu artykulacyjnego, poszerzenie słownictwa czynnego i biernego, ćwiczenia umiejętności rozumienia, uwagi słuchowej oraz doskonalenie percepcji słuchowej i pamięci słuchowej.

Pierwsze dwa zadania: "A – ale plama" oraz "B – biedronka" już za drugoklasistami.

Zadaniem dzieci było usprawnianie mięśnia okrężnego warg oraz wykonywanie ćwiczeń oddechowych poprzez rozdmuchiwanie kleksa z farby za pomocą słomki. Ćwiczenie było również okazją do twórczych opowiadań na temat tego, co powstało na kartce po wykonaniu ćwiczenia. Pomysłów nie brakowało. Dzieci za pomocą słomki przenosiły kropki na szablon biedronki. Utrwalały prawidłową wymowę głosek, czytając wierszyki pt. „Biedronka”, „Żuk”, „Jak biedronka zgubiła kropki”. Z pewnością realizacja zadań projektowych będzie ciekawym urozmaiceniem ćwiczeń podczas terapii logopedycznej, prowadzonej przez Panią Iwonę Wałęską-Wyrwał.