Wspomnienia z wizyty na Łotwie

W dniach 20 - 23 listopada 2023 r. dwanaścioro uczniów i sześcioro nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 50 im. gen. Wł. Sikorskiego w Częstochowie wzięło udział w wizycie w szkole Rēzeknes 5. pamatskola na Łotwie w ramach współpracy edukacyjnej prowadzonej pod egidą Urzędu Miasta Częstochowy. Delegacja z Polski została przyjęta z ogromną serdecznością przez społeczność szkoły w Rēzekne.

We wtorek 21.11.2023 r. odbyło się uroczyste powitanie i prezentacja delegacji z Częstochowy. Siódmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 50 zaprezentowali poloneza, popularną piosenkę polską, a później zaśpiewali piosenkę łotewską oraz zatańczyli ludowy taniec gospodarzy. Uczniowie ze szkoły Rēzeknes 5. pamatskola przygotowali piękny koncert z udziałem chóru, orkiestry dętej, grupy akordeonistów oraz dwóch grup tancerzy - dzieci starszych i młodszych.

Goście z Częstochowy wzięli także udział w lekcjach języków angielskiego i łotewskiego, matematyki oraz geografii, których byli pełnoprawnymi uczestnikami.

Popołudniowe godziny przeznaczone były na zwiedzanie miasta Rēzekne. Delegacja obejrzała m.in. jedną z najnowocześniejszych sal koncertowych w Europie, katedrę, a także „Zeimuļs” - Centrum Kultury i dzieło sztuki oraz punkt noclegowy częstochowian.

Późnym popołudniem odbyły się integracyjne zajęcia sportowe, zaś wieczorem siódmoklasiści i ich nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 50 poznali kilka łotewskich tańców.

Środa 22.11.2023 r. była wypełniona równie ciekawymi aktywnościami. Uczniowie i nauczyciele z Częstochowy poranek spędzili na lekcjach muzyki, informatyki, gotowania oraz zajęć technicznych z obróbki drewna. Z zaangażowaniem wykonywali  drewniane breloczki i - razem z młodzieżą ze szkoły Rēzeknes 5. pamatskola - piekli rozmaite zapiekanki oraz uczyli się nakrywania do stołu. Wszyscy, także nauczyciele, świetnie się bawili podczas zajęć z doradztwa zawodowego. Najbardziej, gdy musieli stać się mikserami, pralkami czy blenderami!

Po obiedzie zaplanowano wycieczkę po regionie. Jej uczestnicy, pełni zachwytu, oglądali rzeźby na Wzgórzu Chrystusa Króla w miejscowości Agłona, a później w Muzeum  Chleba zapoznali się z historią i tradycjami związanymi z wypiekiem chleba. Smaczną niespodzianką było kosztowanie chleba jasnego i typowo łotewskiego z miodem z własnej pasieki. Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Agłonie, która dla Łotyszów jest odpowiednikiem częstochowskiej Jasnej Góry.

Wieczorem odbyły się zajęcia taneczne, podczas których młodzież z Częstochowy nauczyła swoich łotewskich rówieśników tańczyć poloneza.

W czwartek 23.11.2023 r. zakończyła się wizyta w Rēzekne, która przyczyniła się do rozwinięcia współpracy między obydwiema szkołami, zaś młodzieży pozwoliła nawiązać indywidualne kontakty.